Krby

Vzhľad krbov sa za dlhé roky podstatne zmenil. Ich funkcia je však stále rovnaká. A tou je prinášať do ľudských príbytkov príjemné teplo, individuálne prispôsobené pre každú domácnosť.

Pri výbere konkrétneho typu krbu je dôležité si vopred premyslieť akým spôsobom bude krb využívaný. Či to bude skôr len estetický doplnok interiéru, alebo sa bude krb využívať na pravidelné kúrenie.

Základným komponentom každého krbu je krbová vložka. V dnešnej dobe je na výber široká škála krbových vložiek rôznych veľkostí , výkonov a typov presklení. Ak je pre Vás prvoradým kritériom veľký pohľad na oheň, určite bude pre Vás dôležitým parametrom veľké presklenie krbovej vložky. Samozrejme dôležité je zvážiť priestorovú dispozíciu miestnosti kde bude krb stáť a takisto aj tepelnú potrebu priestoru ktorý chcete vykurovať. Krbovú vložku s veľkým presklením však nie je veľmi vhodné použiť do nízkoenergetickýck stavieb. Tam by ste si priestor takýmto krbom okamžite prekúrili a mali by ste v priestore tepelnú nepohodu, kedže takýto dom má veľmi nízku tepelnú potrebu . Pre takéto domy je efektívnejšie voliť menšie presklenie vložky a využiť rôzne akumulačné výmenníky a sálavé obstavby, aby sa výkon rozložil na dlhšie obdobie. Takéto krby sú vhodnejšie na pravidelné vykurovanie a majú vyšší komfort obsluhy, nakoľko pri akumulačných krboch sa interval prikladania predlžuje. Ešte vyššiu účinnosť, úsporu paliva a komfort obsluhy krbu je možné docieliť elektronickou reguláciou, ktorá ovláda klapku prívodu vzduchu do ohniska a optimálne riadi spaľovanie.

V dnešnej dobe neexistujú takmer žiadne obmedzenia pri realizáciách krbov. Nech už máte v hlave tú najdivokejšiu predstavu o tvare Vášho krbu, určite Vám ho budeme vedieť zrealizovať presne podľa Vašich predstáv.

Naša firma ponúka tieto typy krbov:

 

Teplovzdušný krbTeplovzdušný krb

Je v súčasnosti najstavanejší typ krbov. Krbová vložka je napojená priamo na komín a je obstavaná chladnou teplovzdušnou obstavbou. Väčšina výkonu je premenená na teplý vzduch.Chladný vzduch privádzaný od podlahy sa v komore krbu ohrieva a je ďalej rozvádzaný cez mriežky do miestností kde je potrebné teplo.

Výhody – nízke zaobstarávacie náklady, nenáročný na realizáciu a údržbu, rýchly nábeh tepla po rozkúrení.
Nevýhody – vysušovanie vzduchu, nerovnomerné rozmiestnenie tepla v rámci priestoru.

 

 

 

Akumulačno - teplovzdušný krbTeplovzdušný – Akumulačný krb

Čoraz viac preferované stavby krbov. Popri teplovzdušnom teple vzniká aj príjemné sálavé teplo. Spaliny musia cestou do komína prejsť cez šamotový akumulačný výmenník, výsledkom čoho je zvýšená účinnosť spaľovania a tepelná zotrvačnosť celého diela. Vonkajší plášť takéhoto krbu sa zhotovuje z akumulačných materiálov, ktoré teplo akumulujú a zároveň sálajú vo forme príjemného zdraviu prospešného tepelného žiarenia.

Výhody – dlhšia akumulačná schopnosť.
Nevýhody – vyššie zaobstarávacie náklady oproti teplovzdušnému krbu.

 

 

 

Akumulačný krb s hypokaustomHypokaustový – Akumulačný krb – krb bez mriežok

Hypokaustový krb je najmenej známy, ale pritom najúčinnejší z hľadiska distribúcie tepla. Krbová vložka je napojená na akumulačné ťahy, čím sa dosahuje vysoká účinnosť takéhoto diela. Steny obstavby sú vyhotovené z akumulačných materiálov bez mriežok na nasávanie a výfuk teplého vzduchu. Teplo sa odovzdáva do priestoru zdravým sálavým spôsobom len cez vonkajší plášť krbu. Takýmto spôsobom je možné vykurovať i viacero miestností. Riešenie je vhodné i pre alergikov a rodiny s malými deťmi. Takáto stavba je niečo medzi krbom a pecou. Máte cez veľké presklenie krásny pohľad do ohňa a zároveň zdravé sálavé teplo. Tento typ krbu je vhodný najmä na pravidelné kúrenie.

Výhody – dlhá akumulačná schopnosť, len zdravé sálavé teplo.
Nevýhody – vyššie zriaďovacie náklady, dlhší nábeh tepla po zakúrení, priestorovo náročnejšia stavba.

Jozef Bystrianský - KRBY FLAME, Školská 1572/39, 962 05 Hriňová, Mobil :(+421) 907 828079, E-mail : info@krbyflame.sk -- Krbyflame.sk - 2011-2014